niedziela, 29 listopada 2009

Kolejna szkoła z białoruskim językiem nauczania


Zespół Szkół z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego w Hajnówce

Właściwa historia szkoły rozpoczyna się w 1949r, kiedy to powołano do życia jednostkę oświatową o nazwie: Szkoła Podstawowa i Liceum Ogólnokształcące z Białoruskim Językiem Nauczania w Hajnówce. Liceum białoruskie w Hajnówce, podobnie jak  w Bielsku Podlaskim, daje możliwość swym uczniom nauki języka białoruskiego i poznania tradycji i obyczajów tej kultury.

Ważnym elementem życia szkoły była i jest działalność artystyczna. Działalność taka nabrała bardziej zorganizowanego charakteru począwszy od roku szkolnego 1972/73, kiedy to powstał dziewczęcy zespół wokalny, który, poza imprezami szkolnymi, uczestniczył także w przeglądach piosenki białoruskiej. Od roku szkolnego 1979/80 działają już w szkole dwa zespoły: wokalny "Dziewczęce nutki", i wokalno instrumentalny. Ostatniemu z wymienionych nadano nazwę "Hajton", a po odnowieniu składu - "Hajton 2". "Hajton 2" zajął I miejsce na centralnym przeglądzie piosenki białoruskiej w Białymstoku, był też gościem festiwalu piosenki ukraińskiej w Gdańsku. Spadkobiercą tych tradycji stał się zespół "Zniczka" działający od roku szkolnego 1995/96.


 Zespół wokalny ZNICZKA powstał we wrześniu 1995 roku przy Zespole Szkół Z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego w Hajnówce. W jego skład weszły wówczas uczennice klas I-III liceum, a opiekunem artystycznym została pani Bożena Lewczuk. Od początku istnienia zespół aktywnie włącza się w życie szkolne, uczestnicząc w różnych uroczystościach. Zespół Zniczka aktywnie działa w szkole, bierze udział w uroczystościach miejskich, występował na Festiwalu Mniejszości Narodowych w Gdańsku, na Spotkaniach Mniejszości Narodowych w Puńsku, uczestniczył w Przeglądzie Mniejszości Narodowych i Etnicznych „Wspólnota w kulturze” w Warszawie.Zespół co roku uczestniczy w Hajnowskich Spotkaniach Kolędniczych, Powiatowych Przeglądach Kolędniczych czy Wojewódzkich Spotkaniach Zespołów Kolędniczych.
Zespół brał także aktywny udział w uroczystości z okazji 50-lecia Liceum Białoruskiego w Hajnówce, Turnieju Miast Hajnówka –Kórnik. Zamieszczam Wam linka, gdzie możecie znaleźć dokładniejsze informacje o zespole, przeczytać teksty piosenek zespołu.http://www.lo2hajn.atmax.pl/pzniczka.html

W szkole działa także KOŁO TEATRALNE, SZKOLNY KLUB WOLONTARIUSZA, KLUB EKOLOGICZNY, KOŁO INTERNETOWE, KLUB SPRAW BIAŁORUSKICH, KLUB SPRAW BIAŁORUSKICH, KOŁO PRZYRODNICZE, KOŁO MATEMATYCZNE, KOŁO IKONOGRAFICZNE.

Szkoła posiada znakomity obiekt w postaci nowoczesnej hali sportowej. Uczniowie swoje zainteresowania sportowe mogą rozwijać na licznych kołach sportowych w różnych kategoriach. 

A na koniec  wrzucam Wam linka białoruskiej wersji głównej strony szkoły, tak abyście mogli albo zobaczyć jak wyglądają białoruskie literki albo przypomnieli sobie język( Ci którzy go znają).http://www.lo2hajn.atmax.pl/bmain.html

 

1 komentarz:

  1. fajnie że są szkoły które dbają o rozwój języka obcego jakim jest białoruski, na podlasiu mieszka dużo Białorusinów, daltego ważne żebyśmy my Polacy poznali ich kulturę tradycje itp. dzięki za te info, na pewno skorzystam z podnych str internetowych

    OdpowiedzUsuń