sobota, 5 grudnia 2009

Mniejszość Tatarska

    Kolejną mniejszością narodową, którą pokrótce chciałabym  Wam opisać jest  mniejszość Tatarska. Niestety moja wiedza na jej temat  oparta jest  tylko na wiadomościach znalezionych w internecie. 
Tatarzy są obecni w rejonie Podlasia począwszy od XV w. Zajmowali głównie teren wokół miejscowości: Sokółki oraz Krynek. Byli przedstawicielami swojej nacji, znajdującymi się najdalej na zachód od swego państwa. Dziś mamy w naszym kraju blisko cztery tysiące Tatarów, z czego aż tysiąc ośmiuset mieszka w Białymstoku. Tatarzy utworzyli nawet własny wewnętrzny podział administracyjny. Istnieją trzy gminy:

1. Białystok.
2. Bohoniki.
3. Kruszyniany.
Władzę nad strukturami Najwyższego Kolegium Muzułmańskiego Związku Religijnego w Rzeczpospolitej Polskiej dzierży w swych rękach jeden z mieszkańców Białegostoku - Jan Sobolewski! Środowisko tatarskie zbudowało w 1992 r. Związek Tatarów Polskich w Rzeczypospolitej Polskiej. Najistotniejszym cel funkcjonowania organizacji stanowi: podtrzymywanie tradycji, kultury i obyczajów a także zacieśnianie relacji z Polakami.
Główne organizacje:
  • Związek Tatarów Rzeczpospolitej Polskiej,
  • Centrum Kultury Tatarów Rzeczpospolitej Polskiej im. Leona Mirzy Kryczyńskiego
Najważniejszy tytuł prasowy:
  • " Rocznik Tatarów Polskich"
Największa impreza kulturalna:
  • Letnia Akademia Wiedzy o Tatarach Polskich


1 komentarz:

  1. akurat w środę mam zaliczenie z prawa administracyjnego o mniejszościach narodowych w Polsce, informacje na pewno się przydadzą. skorzystam z podanych informacji. pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń